3 tipy na chudnutie, o ktorých ste ešte nepočuli

Blog

3 tipy na chudnutie, o ktorých ste ešte nepočuli

Potrebujete schudnúť nejaké to kilo? Určite ste si už viackrát povedali, že by ste mali zhodiť tie záhyby na bruchu - najlepšie by bolo okamžite! Skúsili ste rôzne diéty, no nemilo vás prekvapil jojo efekt? Na chudnutie by ste mali ísť pomaly a určite s rozumom. 

Ak chcete zhodiť kilá, bude si to vyžadovať motiváciu, výdrž, dobrý cieľ a rôzne spôsoby, ako ho dosiahnuť. Taktiež je dôležité si odoprieť lákavé dobroty a radšej si ísť zacvičiť alebo zabehať. Schudnúť za krátku dobu je možné - dokonca aj bez špeciálnych hladoviek či iných drastických metód. 

Predtým, ako sa rozhodnete schudnúť, je dobré sa spoľahnúť na fakty, ktoré sú podporované skúsenosťami či vedou: 

  • konzumujte čerstvé potraviny - vyhnite sa polotovarom,
  • dostatočná pohybová aktivita má pozitívny vplyv pri chudnutí,
  • pite dostatok čistej vody,
  • “lokálne chudnutie” je mýtus - nedokážete schudnúť iba z jednej konkrétnej partie.

Všetko potrebuje čas - to isté platí aj o chudnutí. Dôležitejšie však je zmeniť životný štýl k lepšiemu. Vaše telo sa vám za to poďakuje. Pozrite si naše tipy na chudnutie, ktoré vám môžu telo zmeniť na nepoznanie.

Obsah článku: 

Dobré jedlo si poriadne vychutnajte

Zelenina a ovocie

Dávate si do kávy smotanu či cukor? Čo by to bola za káva bez chutného zákusku k tomu? Určite si radi doprajete sladké potešenie. Namiesto dobre vyzerajúcich koláčov siahnite radšej po ovocí, ktoré obsahuje množstvo minerálov, vitamínov a vlákniny. Sladšie druhy ovocia je lepšie jesť dopoludnia a s mierou, pretože obsahujú množstvo fruktózy. 

Zelenina je tiež dôležitou súčasťou, a preto by v jedálničku nemala chýbať. Väčšina druhov zeleniny obsahuje minimum kalórií, množstvo minerálov, antioxidantov, vitamínov a v neposlednom rade aj vlákniny, ktorá prospieva tráveniu. Zelenina je z veľkej časti tvorená vodou - ľadový šalát obsahuje 96% vody, brokolica 90%, uhorka 96%. Ak neobľubujete surovú zeleninu, skúste si ju uvariť, upiecť alebo ugrilovať. Je skvelou prílohou a dokonale sa hodí k mäsovým jedlám. 

Hitom sa stali aj zdravé zeleninové poke misky, ktoré nielenže dobre vyzerajú, ale aj skvelo chutia. Jednoduchý recept na poke misku nájdete TU

Sladkosti a chudnutie

Medzi hlavnými jedlami sa neodporúča jesť maškrty. Jeden deň si medzi raňajkami a obedom doprajete cukrík a sladkú limonádu, ďalšie čakanie na obed si zase spríjemnite orieškami a zmrzlinou - každý deň sa vám to pomaly zbiera. Preto je dobré si stanoviť pevný jedálniček a dodržiavať ho. Ak ste zvykli jesť trikrát do dňa, zvýšte to na päť menších porcií, a tak sa vyhnete vyjedaniu šuflíka s maškrtami. 

Ak si chcete pripraviť rýchle, sladké no hlavne zdravé potešenie, našim tipom sú chutné nepečené energy guličky, ktoré sú bohaté na bielkoviny. Môžete si na nich pochutnať napríklad na desiatu. Recept nájdete TU.

Vyvážená a pravidelná strava

Pri chudnutí je najlepšie si vyskladať svoj vlastný jedálniček presne na mieru. Niekto obľubuje ovocie, no naopak iným ľuďom môže spôsobovať nafukovanie. Ako si vyskladať jedálniček na mieru?

  • napíšte si, čo zvyknete jesť,
  • následne nahraďte nevhodné potraviny,
  • doplňte jedlá, ktoré sú bohaté napríklad na vitamíny, bielkoviny …

Tento postup vôbec nie je zložitý a určite vám pomôže na ceste k vysnívanej postave. 

Ak nestíhate variť každý deň, pripravujte si jedlo vopred. Skvelou alternatívou môže byť takzvané “krabičkovanie”. Teda deň vopred si prichystáte balíčky s jedlom. Môžete to vyskúšať napríklad v nedeľu a jedlo si pripraviť na celý pondelok. Je vhodné si taktiež stanoviť čas, kedy budete jesť. Keď budete mať jedlo pripravené vopred, pre kolegov nebude ľahké vás zlákať na vysoko-kalorický obed zakončený koláčikom. Pri varení nezabudnite používať bylinky, ktoré sa dajú jednoducho vypestovať aj doma v záhrade alebo rovno na balkóne. Napríklad medvedí cesnak bojuje proti baktériám v tele, žihľava má zas detoxikačné účinky. Množstvo korenín alebo soli nie je zdravých pre tráviaci trakt a iné orgány. 

V jedálničku sú dôležité bielkoviny, no tiež tuky a sacharidy. Každá látka plní svoju funkciu - nedostatok tukov sa prejavuje únavou. Preto je dôležité, aby ste prijímali hlavne zdravé tuky, kde patrí napríklad mäso, maslo, ryby či vajíčka. 

Z pečiva sa taktiež priberá, preto je vhodné jeho príjem obmedziť. Ak sa rozhodnete si vyskladať jedálniček, hneď v prvom bode zistite, koľko približne pečiva denne jete. Naše odporúčanie je jesť pečivo iba raz za deň, teda si ho dopriať iba v jednom chode. Keďže v dnešnej dobe existuje množstvo zdravých náhrad, ako sú celozrnné, cereálne či proteínové druhy pečiva alebo rovno iné potraviny, siahnite radšej po tých. 

Čo sa týka mliečnych výrobkov, je potrebné sledovať obsah bielkovín - čím je ich viac, tým je to lepšie. Najlepšie sú však mliečne výrobky bez obsahu sladidiel či emulgátorov. Správnym výberom pri chudnutí je napríklad neochutený biely jogurt, klasický tvaroh či obľúbený cottage cheese. 

Pitný režim je základ

Niekedy sa môže stať, že prijímate nadbytočné kalórie iba preto, lebo si zameníte smäd za hlad. Na základe toho sa ukladá hmotnosť a vám pribúdajú kilá navyše. 

Čistá voda má prednosť

Ak chcete naozaj schudnúť, mali by ste si odoprieť všetky sladené nápoje. Neoplatí sa zbytočne špekulovať a povedať si, že predsa jedna Fanta alebo Coca Cola sa na váhe neukáže. Prednosť by mala mať čistá voda alebo neochutená minerálna voda. Pitie vody sa neukáže iba na postave, ale aj na zdraví. 

Zvyknete si v reštaurácii vypýtať vodu s citrónom? Pri chudnutí vám môže veľmi pomôcť, keďže je bohatá na telu prospešné látky. Voda s citrónom neobsahuje žiadne umelé sladidlá a je prírodná.

Citrón obsahuje kyselinu listovú, vápnik, horčík, vitamín A, E, vitamíny B1 či B6 a v neposlednom rade aj známy vitamín C. Pre ľudské telo je citrón veľmi dôležitou potravinou. Pôsobí močopudne a napomáha vyplavovaniu toxínov z tela, znižuje vysoký krvný tlak. Keďže obsahuje dostatok draslíka, pomáha aj pri strese alebo depresii. 

Vyhnite sa sladeným nápojom

Nedajte sa zlákať dobre vyzerajúcimi limonádami s farebnými etiketami, ktoré na vás nenápadne číhajú z regálov supermarketov. Táto “cukrová bomba” v plechovke vám pri chudnutí naozaj nepomôže. 

Ak by ste si to chceli predstaviť, tak napríklad jeden pohár (250 ml) Coca Coly obsahuje približne 28 gramov cukru, čo predstavuje až 8 bielych kociek cukru. Podobne je na tom aj nápoj Sprite. Jeden pohár (250 ml) chutnej Fanty obsahuje 24 gramov cukru, čo je v prepočte 7 kociek cukru. Energetické nápoje majú taktiež veľmi vysoký obsah cukru a preto sa im radšej vyhnite. 

Pohyb, pohyb a pohyb

Namiesto diéty si vyberte zdravý životný štýl, ktorý so sebou prináša okrem zdravého stravovania aj zvýšenie pohybovej aktivity. Ak sa táto zmena stane vaším novým spôsobom života a stravovania, výsledky budú zaručene dlhodobé. 

S pohybom bude chudnutie ľahšie

Nezabudnite, že bez pohybu svoje vysnívané kilá dosiahnete ťažšie. Ak svoje nové stravovacie návyky spojíte s pohybovou aktivitou (najlepšie pravidelnou, 2-krát až 3-krát týždenne) podporíte tým rýchlejšie chudnutie. 

Určite sa nájdu aj takí, ktorí sa neradi ukazujú v posilňovniach. Ak medzi nich patríte práve vy, začnite aspoň chodiť viac pešo a snažte sa vyhýbať rôznym eskalátorom alebo výťahom. Do denného harmonogramu si tiež môžete zaradiť rýchlu chôdzu alebo beh na bežeckom páse, veď cvičiť sa dá aj v pohodlí domova. Pohybová aktivita vám okrem nižšej váhy a spevnenej postavy prinesie aj iné pozitíva, ktoré môžu zlepšiť vaše celkové zdravie. 

Chýba vám motivácia? Vyskúšajte skupinové cvičenia. Možno práve ľudia, ktorí potia kilá presne tak ako vy, vás poriadne nakopnú. 

Cvičiť môžete aj podľa videí, ktoré nájdete napríklad na youtube. Nájdite si svojho nového online trénera/ku a sledujte cviky predvedené do detailov. Každé video o cvičení je niečím iné - kreatívne s motivačnou hudbou a funkčnými cvikmi. Cvičenie v pohodlí domova vás vďaka zaujímavým videám určite neomrzí. 

Dôležité je, aby ste počúvali svoje telo. Niekomu to s chudnutím ide ľahšie, iní sa zasa musia viac potiť v posilňovni. Vyberte si to, čo vám vyhovuje viac. Ak chcete schudnúť viac kíl, bez tréningov a poctivej stravy to pravdepodobne nepôjde. 

Nech si už zvolíte tréning doma alebo ten v posilňovni, nezabudnite sledovať svoje chudnutie. Jedným z motivačných prvkov pri chudnutí môže byť športový náramok, krokomer v mobile alebo inteligentné hodinky. Zo začiatku vám úplne postačí si monitorovať pohybovú aktivitu a uvidíte, ako vám kroky počas prechádzok pribúdajú a zároveň dochádza k páleniu kalórií. 

Záver

Tento článok poukázal na to, že chudnutie môže byť aj zábava a nie iba drina. Súhra správnej stravy, pitného režimu, dostatočného pohybu a neposlednom rade aj pozitívneho prístupu vám zaručí, že sa vám telo odvďačí množstvom energie a tiež, že schudnete na vašu vysnívanú váhu. Nesnažte sa schudnúť rýchlo, všetko potrebuje svoj čas. Ak neuvidíte výsledky po týždni či dvoch, nevzdávajte sa, pretože to všetko robíte pre svoje zdravie.  

Similar blogs

Banánový chlebík
Vianočné medovníčky
Šalát plný bielkovín
Poké
Poké

19.01.

Rýchle Mini cheesecaky